Akcje krwiodawstwa. Możesz dołączyć.

Policjant z Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Paweł Jarosz oddał szpik kostny dla sześcioletniego dziecka

Sierżant sztabowy Paweł Jarosz pełni służbę w Ogniwie Patrolowo – Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Policjant oddał swój szpik kostny, aby uratować życie sześcioletniego dziecka. 

W 2010 roku mając 18 lat Paweł zarejestrował się w bazie DKMS. W 2015 roku telefonicznie został powiadomiony przez przedstawiciela fundacji DKMS, że jego genetyczny bliźniak mający 6 lat ma białaczkę i potrzebuje pomocy. Zgodził się bez chwili wahania. Procedura polegała na bardzo szczegółowych badaniach, które trwały cały dzień.  Termin przeszczepu został wyznaczony na wrzesień 2015 roku.  Cały zabieg pobrania komórek macierzystych trwał około pięciu godzin. Przez ten czas krew była filtrowana przez odpowiednie urządzenie tzw. metoda aferazy. Po zabiegu lekarz prowadzący przekazał, że komórki macierzyste zostaną przekazane 6 – letniemu dziecku, które przebywa w jednym z wrocławskich szpitali.

Paweł jest również krwiodawcą. Oddał już 13 litrów krwi.

Rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku zwiększa szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” dla osoby chorej, dla której niespokrewniony dawca szpiku jest często jedyną szansą na wyzdrowienie. Z kolei sam zabieg oddania szpiku kostnego jest bezpieczny i bezbolesny.  Ważne jest, aby jak najwięcej osób zdecydowało się zarejestrować.

Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie dawców szpiku.

 

Powrót na górę strony