Warszawa. Oświęcimski dzielnicowy młodszy aspirant Marcin Kowalcze, laureatem 13. Ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Warszawa. Oświęcimski dzielnicowy młodszy aspirant Marcin Kowalcze, laureatem 13. Ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”

Młodszy aspirant Marcin Kowalcze, dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu z rąk generalnego inspektora Jarosława Szymczyka Komendanta Głównego Policji, odebrał wyróżnienie jako jeden z pięciu laureatów ogólnopolskiego konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Podczas uroczystego spotkania, które odbyło się 24 lipca 2020 w Komendzie Głównej Policji dzielnicowemu towarzyszył insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu.

W uroczystości wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Tomasz Szymański, Komendanci Wojewódzcy Policji: z Gorzowa Wlkp. – insp. Jarosław Pasterski, z Łodzi – insp. Sławomir Litwin, z Poznania – insp. Piotr Mąka, z Bydgoszczy – insp. Piotr Leciejewski. Małopolskę reprezentował I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – insp. Robert Strzelecki. Obecna była także pani Maja Kuźmicz – psycholog, certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, przedstawiciele duchowieństwa: ks. biskup Józef Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego, ks. Andrzej Bołbot – Prawosławny Naczelny Kapelan Policji.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostali:

- sierż. Anna Baran – dzielnicowa z Komisariatu Policji w Zielonej Górze (woj. lubuskie),

- mł. asp. Marcin Kowalcze – dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu (woj. małopolskie),

- mł. asp. Włodzimierz Starynowicz – dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Pile (woj. wielkopolskie),

- mł. asp. Tomasz Staszewski – dzielnicowy z Komisariatu Policji w Aleksandrowie Łódzkim (woj. łódzkie),

- mł. asp. Dawid Superczyński – dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie).

Inicjatorem konkursu, który trwa nieprzerwanie od 2008 roku jest Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Jego istotą jest wyróżnienie tych policjantów, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą oraz umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 77 kandydatów. Zgodnie z regulaminem konkursu, zgłoszenia policjanta mogła dokonać osoba indywidualna, instytucja lub organizacja. Natomiast piątkę laureatów konkursu wybrała Kapituła, w skład której wchodzili pracownicy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”, laureaci ostatnich trzech edycji konkursu oraz przedstawiciel Biura Prewencji KGP.

Kandydaturę młodszego aspiranta Marcina Kowalcze, który do Policji wstąpił 12 lat temu, a od 8 lat jest dzielnicowym, do konkursu zgłosili przedstawiciele działającego w Oświęcimiu Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Rozwiazywania Przemocy w Rodzinie. Docenili oni podejmowane z dużym zaangażowaniem przez policjanta, działania na rzecz pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie oraz borykającymi się z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi. To już drugi raz, gdy służba oświęcimskiego policjanta została wyróżniona w tym wyjątkowym konkursie. W 4 edycji, zorganizowanej w 2011 roku jego laureatką została aspirant Marta Suszyńska policjantka Wydziału Kryminalnego.

Relacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie Komendy Głównej Policji: 13. Ogólnopolski Konkurs "Policjant, który mi pomógł"