Oświęcim. „1918 – 2018”. Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Oświęcim. „1918 – 2018”. Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu 11 listopada 2018 w całym kraju obchodzono 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Oświęcimiu główne uroczystości odbyły się na Placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.  

Po mszy świętej  w intencji Ojczyzny odprawionej w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, uczestnicy uroczystości w białoczerwonym korowodzie przeszli w kierunku Pomnika Niepodległości, gdzie nastąpiło symbolicznie odsłonięcie monumentu po jego rewitalizacji. Przedstawiciele władz Miasta Oświęcimia oraz Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu,  wspólnie złożyli wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy  przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza na placu Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn polski,  a żołnierze oddali salwy honorowe.  Po hymnie delegacje władz samorządowych miasta, powiatu, organizacji, szkół, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz  wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego, złożyły wieńce i wiązanki w hołdzie poległym w  walce o niepodległość.

Policję reprezentował insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który wraz z brygadierem Piotrem Filipkiem Komendantem Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu oraz przedstawicielami Wojskowej Komendy Uzupełnień w Oświęcimiu Panią Dorotą Rusin, majorem  Cezarym Pązikiem  oraz kapitanem Lucjanem Paździora,  złożyli białoczerwone wiązanki oddając cześć poległym w walce o niepodległość. Po złożeniu wiązanek w niebo pofrunęło 100 gołębi.

Nad bezpieczeństwem w mieście oraz  w miejscu uroczystości dbali policjanci z oświęcimskiej komendy Policji oraz strażnicy miejscy.  Uroczystość Święta Niepodległości przebiegła bez zakłóceń i z należytą powagą.