Kraków, Oświęcim. Oświęcimski dzielnicowy wśród laureatów Plebiscytu „Policjant Roku 2018”

Kraków, Oświęcim.  Oświęcimski dzielnicowy wśród laureatów Plebiscytu „Policjant Roku 2018”

Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu insp. Robert Chowaniec oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu podinsp. Arkadiusz Śniadek, pogratulowali mł. asp. Łukaszowi Januszykowi,  wyjątkowego   wyróżnienia, które otrzymał w VI edycji Plebiscytu „Policjant Roku 2018”, zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Gazetę Krakowską. Uroczysty finał plebiscytu „Policjant Roku 2018” odbył się w ubiegły piątek [23.11.2018] w Teatrze Variete w Krakowie.

Po trzytygodniowym okresie zgłaszania przez mieszkańców Małopolski kandydatów do plebiscytu „Policjant Roku 2018”,  nadszedł czas wybrania pięciu finalistów. Tym zaszczytnym gronie znalazł się mł. asp. Łukasz Januszyk, dzielnicowy z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. Nasz dzielnicowy m. in wyróżnił się tym, że podczas służby  ocalił bezdomnego od zamarznięcia,  wykrył sprawców bezprawnego wykorzystania przywłaszczonej karty bankomatowej, uratował samotną i potrzebującą seniorkę przed śmiercią głodową i zorganizował jej pomoc. Interweniując z innymi dzielnicowymi  brał udział w ewakuacji osób z palącego się budynku, a także ocalił życie samobójcy.  Razem z nim do ścisłego finału zakwalifikowali się asp. szt. Artur Wnęk - Zastępca dyżurnego   KPP Brzesko, - asp. Marcin Adamczyk  Dzielnicowy KPP Brzesko, podinsp. Michał Martyna  - Naczelnik Wydziału  Kryminalnego KPP Chrzanów  oraz mł. asp. Paweł Poręba  -  Dzielnicowy KMP Nowy Sącz .

Spośród pięciu finalistów, kapituła plebiscytu podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Policjanta Roku 2018” asp. szt. Arturowi Wnęk, który w czasie wolnym od służby prowadził czynności resuscytacyjne wobec nieprzytomnego mężczyzny pożądlonego przez osy. Podczas służby dyżurnego pomógł rodzicom, których dziecko się zakrztusiło udzielając przez telefon fachowych porad i opanowując emocje rozmówców.   Innym razem telefonicznie objaśniał krok po kroku jak zrobić masaż serca. Dzięki profesjonalizmowi policjanta uratowano również został samobójca.  Asp. szt. Artur Wnęk już wkrótce będzie reprezentował polską Policję na arenie międzynarodowej w ramach Misji Unii Europejskiej EULEX w Kosowie.

Laureaci z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie nadinsp. dra Krzysztofa Pobuty oraz pana Dariusza Kołacza  Wiceprezesa Polska Press, wydawcy Gazety Krakowskiej otrzymali pamiątkową statuetkę, dyplomy oraz nagrody.

To  VI edycja plebiscytu “Policjant Roku Małopolski”, który stał się już tradycją małopolskiej Policji i cieszy się dużą popularnością. To akcja szczególna. Wyróżniamy policjantów, którzy ratują ludzkie życie, potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach, są zaangażowani, empatyczni, a przede wszystkim pomagają mieszkańcom. Jest to wyróżnienie szczególne, bo otrzymane od społeczeństwa. Kandydaci zostali  zgłoszeni  przez mieszkańców Małopolski, czytelników Gazety Krakowskiej.

Uroczystość uhonorowania uczestników konkursu połączona została ze spektaklem „Służba” wystawianym po raz pierwszy w Krakowie.  Sztuka stała się integralną częścią „Koncepcji zintegrowanych działań polskiej Policji na poziomie centralnym, w ramach przygotowań i obchodów 100-lecia Policji w 2019 r.” Spektakl był niezwykłą podróżą przez historię polskiej Policji Państwowej. Przedstawione zostały dzieje policyjnej rodziny. Główny bohater – dziadek, sięgając do wydarzeń sprzed lat, prowadzi swoją wnuczkę i jej przyjaciół przez karty historii. Odkrywa przy tym rodzinne tajemnice, komentuje i wyjaśnia historię. Żeby uatrakcyjnić przekaz, w spektaklu wykorzystane były fragmenty filmów, inscenizacje i muzyka. Na scenie wystąpili aktorzy Amatorskiej Sceny Policyjnej.

Mł. asp. Łukasz Januszyk, po powrocie do oświęcimskiej komendy Policji, odebrał gratulacje od Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu insp. Roberta Chowańca oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu podinsp. Arkadiusza Śniadka. Komendanci podziękowali dzielnicowemu również za pełną zaangażowania służbę na rzecz społeczeństwa, w tym przede wszystkim na rzecz mieszkańców Osiedla Zasole w Oświęcimiu.