Zator. Policjant na urlopie wraz z dwoma kierowcami ratowali życie poszkodowanego w wypadku

Zator. Policjant na urlopie wraz z dwoma kierowcami ratowali życie poszkodowanego w wypadku

Starszy sierżant Dawid Simik z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, będąc na urlopie ratował życie kierowcy, który w wyniku uderzenia w drzewo doznał poważnych obrażeń ciała. Na wyróżnienie zasługują również dwaj inni mieszkańcy Spytkowic w powiecie wadowickim, którzy ugasili ogień wydobywający się z pojazdu i wezwali pomoc.

Wczoraj wieczorem (27.05.2020) w Zatorze na ulicy Krakowskiej doszło do wypadku drogowego, w którym poważnie ranny został 30 – letni mieszkaniec Zatora. Mężczyzna kierując samochodem marki VW Transporter , na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego uderzył w przydrożne drzewo.

Z pomocą ruszyło dwóch kierowców, którzy wezwali służby ratunkowe i zaczęli gasić palący się silnik pojazdu. Z pomocą pospieszył również policjant z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Zajął się poszkodowanym w wypadku kierowcą, który był zakleszczony w pojeździe. Policjant wszedł do wnętrza transportera, a następnie unieruchomił kark rannemu, poprzez co umożliwił mu oddychanie. Monitorował również jego funkcje życiowe i nie pozwolił na utratę przytomności, aż do czasu, gdy strażacy rozcięli karoserię VW i wydostali rannego z pojazdu. 30 – latek z poważnymi obrażeniami nóg pod opieką ratowników medycznych Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został przetransportowany na leczenie do jednego z krakowskich szpitali.

Przy zdarzeniach drogowych niezwykle ważne jest natychmiastowe działanie świadków, którzy jako pierwsi zabezpieczają miejsce zdarzenia, wzywają służby ratunkowe i udzielają pierwszej pomocy poszkodowanym. W tym przypadku gdyby nie natychmiastowe i profesjonalne działanie mieszkańców Spytkowic oraz policjanta zdarzenie mogłoby zakończyć się tragicznie.