Powiat oświęcimski. Wzmożone, policyjne działania w ramach akcji "Boże Narodzenie 2017" oraz "Sylwester 2017"

Powiat oświęcimski. Wzmożone,  przedświąteczne  policyjne działania i porady prewencyjne

Przez cały okres przedświąteczny, świąteczny oraz noworoczny, policjanci powiatu oświęcimskiego, będą prowadzić wzmożone działania prewencyjne, związane z ograniczeniem liczby zdarzeń kryminalnych, zdarzeń drogowych w ramach akcji pn. "Boże Narodzenie 2017" oraz "Sylwester 2017".

Policjanci prewencji będą patrolować rejony osiedli, podległych miejscowości, a także rejony targowisk i centrów handlowych, aby przeciwdziałać ewentualnym próbom kradzieży czy oszustw. Funkcjonariusze  przypominają, że  aby ustrzec się przed kradzieżą,  należy zachować ostrożność podczas robienia zakupów, czy korzystania z komunikacji miejskiej. Nasze roztargnienie i przedświąteczny pośpiech mogą wykorzystać złodzieje.  Pamiętajmy o zamknięciu torebek na zamek i trzymaniu ich blisko ciała. Nie zawieszajmy plecaka, torebki czy saszetki na wózku zakupowym. Jeżeli z jakiegoś powodu musimy już to zrobić, nie zostawiajmy wózka bez opieki. Będąc przy kasie sklepowej nie pokazujmy zawartości portfela . Jeśli posiadamy przy sobie większą gotówkę należy ją schować ją w różnych przegródkach.

W okresie świątecznym,  często opuszczamy nasze domy, aby spotkać się z rodziną. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania czy domu.  Natomiast do osób pozostających w miejscach zamieszkania  apelujemy, aby  w przypadku dostrzeżenia podejrzanie zachowujących się osób,  pilnie przekazały swoje spostrzeżenia policjantom pod numer alarmowy 997.

Podczas  służby na drogach policjanci będą dbać o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i   stanowczo reagować na popełniane wykroczenia,  szczególne te najbardziej niebezpieczne jakimi są: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie itp.  

W związku z powyższym funkcjonariusze apelują, aby pomimo przedświątecznego pośpiechu zachować ostrożność za kierownicą, a także zwracać baczną uwagę na pieszych, którym należy umożliwiać bezpieczne pokonanie przejścia dla pieszych. Z kolei do pieszych apelują o zachowanie szczególnej uwagi podczas przechodzenia przez ulicę oraz zakładanie elementów odblaskowych podczas poruszania się drogą.

Pamiętajmy, że  w największym stopniu od nas samych zależy nasze bezpieczeństwo. Będąc ostrożnymi i rozważnymi z pewnością spędzimy spokojne i radosne święta.