Powiat oświęcimski. Upały stanowią zagrożenie dla dzieci i zwierząt pozostawionych w zamkniętych samochodach. Nie bójmy się reagować!

Powiat  oświęcimski. Upały stanowią zagrożenie dla dzieci i zwierząt pozostawionych w zamkniętych samochodach. Nie bójmy się reagować!

Słońce i wysoka temperatura stają się zagrożeniem dla ludzi i zwierząt pozostawionych w zaparkowanych pojazdach.  Zaparkowany pojazd w upalne dni staje się pułapką dla uwięzionych w nim osób lub zwierząt. W takiej sytuacji pociecha lub pupil mogą być narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

Aby choć trochę uświadomić sobie jaka temperatura panuje we wnętrzu rozgrzanego samochodu, wystarczy przypomnieć sobie własne odczucie, kiedy latem wsiadamy do rozgrzanego pojazdu. Nagrzane fotele, wysoka temperatura i zaduch panujące we wnętrzu pojazdu uniemożliwiają natychmiastową jazdę. Natychmiast wietrzymy wnętrze i włączamy klimatyzację. Dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym, zaparkowanym samochodzie jest bezbronne.

Apelujemy więc o nie pozostawianie dzieci ani zwierząt w pojazdach, nawet na przysłowiową „chwilę”. Za pozostawienie dziecka w samochodzie, a tym samym narażanie go na utratę życia lub zdrowia, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 Apelujemy także do osób postronnych, aby reagowały, gdy dziecko lub zwierzę znajdują się  w rozgrzanym pojeździe.  Wystarczy wtedy wezwać służby ratunkowe. Natomiast w chwili,  gdy życie dziecka, czy zwierzęcia jest zagrożone, należy działać natychmiast np. wybijając szybę, znajdującą się dalej od miejsca, w którym znajduje się dziecko czy zwierzę , a następnie wydostać je z samochodu. W chwili, gdy zdecydujemy się działać sami,  tuż przed zbiciem szyby możemy zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, co będzie stanowiło dowód  w sprawie,  przeciwko opiekunowi, który stworzył zagrożenie dla zdrowia lub życia dziecka czy zwierzęcia.