Powiat oświęcimski. Strefa czerwona od 17.10.2020. Przypominamy o wprowadzonych obostrzeniach.

Powiat oświęcimski. Strefa czerwona od 17.10.2020. Przypominamy o wprowadzonych obostrzeniach.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wprowadzeniu od 17 października 2020 nowych zasad bezpieczeństwa oraz o poszerzeniu listy powiatów, które trafią do strefy czerwonej. Niemal cala Małopolska, z wyjątkiem czterech powiatów, trafi do strefy czerwonej.

W województwie małopolskim w strefie żółtej znalazły się powiaty: brzeski, dąbrowski, proszowicki i tarnowski. Pozostałe powiaty i miasta na prawach powiatu zostały zakwalifikowane do strefy czerwonej.

Zasłanianie nosa i ust.

W dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli między innymi: w sklepie, w  autobusie, czy na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są osoby, które  posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Obostrzenia dotyczące placówek handlowych.

Nowym obostrzeniem – dotyczącym wyłącznie czerwonej strefy są ograniczenia w handlu. W sklepach będzie mogło przebywać do pięciu osób na jedną kasę. Wprowadzono godziny dla seniorów od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Ograniczenia w transporcie publicznym.

Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obostrzenia dotyczyć będą również przemieszczania się transportem publicznym. Od soboty w obu tych strefach zajętych może być 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc.


Restauracje bedą czynne krócej.

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od soboty 17 października, zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej tylko co drugi stolik w restauracji czy barze będzie mógł być zajęty. Lokale gastronomiczne będą mogły działać w godzinach od 6.00 do 21.00. Po godzinie 21.00 będą mogły wydawać posiłki tylko na wynos.


Nieczynne obiekty sportowe.

Od soboty w obu strefach nieczynne będą siłownie, baseny i aquaparki, a wydarzenia kulturalne będą mogły się odbywać przy maksymalnie 25 procent widowni. Wydarzenia sportowe będą odbywały się bez publiczności.


W strefie czerwonej bez imprez.

W strefie czerwonej od poniedziałku 19 października nie będzie można urządzać imprez okolicznościowych – w tym wesel. W przypadku żółtej strefy w weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez zabawy tanecznej.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w dalszym ciągu stosowali się do zaleceń wydawanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii, aby kierowali się odpowiedzialnością i rozsądkiem.

Pamiętajmy zagrożenie zarażeniem wirusem covid – 19  nadal istnieje, więc to od odpowiedzialnego zachowania nas wszystkich zależy zdrowie nasze i naszych bliskich.