Powiat oświęcimski. Policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2020”. Razem dbajmy, aby wakacje były bezpieczne.

Powiat oświęcimski. Policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2020”. Razem dbajmy, aby wakacje były bezpieczne.

W dniach od 26 czerwca do 31 sierpnia 2020 policjanci powiatu oświęcimskiego będą prowadzić  działania prewencyjno – kontrolne  w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020”.   W ich realizacji wezmą udział zarówno policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego, jak i policjanci pionu kryminalnego. Służby będą prowadziły działania  prewencyjne, profilaktyczne, informacyjne i kontrolne, a ich celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, zapobieganie zagrożeniom oraz podejmowanie niezwłocznych interwencji  w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.   Ponadto z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, policjanci będą również realizować zadania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się epidemii,  poprzez kontrolę obowiązujących obostrzeń.

Intensywny nadzór nad ruchem drogowym prowadzony będzie na wszystkich drogach powiatu oświęcimskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości o zwiększonym ruchu turystycznym oraz  podczas weekendowych wyjazdów i powrotów.  Policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierujących, prędkości oraz przestrzeganie przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci, a także stosowanie do obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii.  Ponadto policjanci eliminować będą z dróg kierowców, którzy rażąco naruszą zasady bezpieczeństwa.

Podczas patroli w rejonie osiedli, rzek i zbiorników wodnych funkcjonariusze zwracać będą uwagę na dzieci pozostające bez opieki rodziców, a także będą interweniować wobec osób kąpiących się w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.  

Czas wakacyjny to także działania profilaktyczno – edukacyjne, adresowane do wszystkich grup wiekowych, w związku z tym w ramach kampanii  Kręci mnie bezpieczeństwo …”, policjanci promować będą  bezpieczeństwo na drodze, w domu oraz nad wodą.

Policjanci apelują o także o właściwe zabezpieczenie mienia podczas urlopowych wyjazdów – jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony domu i mieszkania jest czujna, międzysąsiedzka  pomoc.

Jak co roku podczas wakacji policjanci będą prowadzić kontrole autobusów, przed wyjazdami na wypoczynek.  Przypominamy, rodzicom i opiekunom grup wyruszających autokarami na letni wypoczynek, aby zgłaszali wyjazdy,  z co najmniej,  jednodniowym wyprzedzeniem do  Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Policji pod numerami telefonu: w godzinach od 07.00 – 15.00 pod numery: 47 83 26 313, 47 83 26 203, natomiast po godzinie 15.00  do oficera dyżurnego KPP Oświęcim pod numer 47 83 26 280. W pilnych przypadkach np. podejrzenie nietrzeźwości kierowcy, kontrolę należy zgłosić pod numer alarmowy 112,  wtedy czynności zostaną przeprowadzone niezwłocznie. WYKAZ PUNKTÓW KONTROLI NA TERENIE POLSKI

Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie.

W tym roku, z uwagi na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, aby ustrzec siebie i rodzinę przed zakażeniem, powinniśmy również pamiętać o obowiązujących obostrzeniach jakie aktualnie funkcjonują, zarówno w Polsce, a w przypadku wyjazdu za granicę również w kraju w którym planujemy wypoczynek.

Rodzicom przypominamy, że beztroska zabawa na placu zabaw, nad wodą, w przydomowym basenie, ale również w Internecie, może zakończyć się źle, dlatego apelujemy o zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki, przypomnienie im ważnych zasad bezpieczeństwa,  sposobów postępowania  oraz  numerów telefonów do służb ratunkowych.

Życzymy bezpiecznych, udanych i słonecznych wakacji