Powiat oświęcimski. Policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2018”. Zadbajmy, aby wakacje naprawdę były bezpieczne.

Powiat oświęcimski. Policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2018”. Zadbajmy, aby wakacje naprawdę były bezpieczne.

Na terenie powiatu oświęcimskiego policjanci rozpoczęli działania prewencyjno – kontrolne  w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2018”.   W realizacji zadań biorą udział zarówno policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego, jak i służby kryminalnej. Służby będą podejmowały zadania z prewencyjne, profilaktyczne, informacyjne i kontrolne, a ich celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, zapobieganie zagrożeniom oraz podejmowanie niezwłocznych działań w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Intensywne kontrole i nadzór nad ruchem drogowym, prowadzony będzie na terenie różnych dróg powiatu oświęcimskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości o zwiększonym ruchu turystycznym,   podczas weekendowych wyjazdów i powrotów oraz w okolicach odbywających się imprez i dyskotek.

Policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierujących, prowadzone będą kontrole prędkości oraz przestrzegania przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci. Ponadto policjanci eliminować będą z dróg kierowców, którzy rażąco naruszą zasady bezpieczeństwa. Pod policyjnym nadzorem znajdą się także piesi i rowerzyści.

Podczas patroli w rejonie osiedli, rzek i zbiorników wodnych funkcjonariusze zwracać będą uwagę na dzieci pozostające bez opieki rodziców, a także będą interweniować wobec osób kąpiących się w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.  

Czas wakacyjny, to także liczne działania profilaktyczno – edukacyjne, adresowane do wszystkich grup wiekowych, w związku z tym podczas wakacyjnych spotkań z dziećmi oraz pikników rodzinnych w ramach kampanii  „Kręci mnie bezpieczeństwo …”, organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marusza Błaszczaka, funkcjonariusze promować będą  bezpieczeństwo na drodze, w domu oraz nad wodą.

Policjanci apelują o także o właściwe zabezpieczenie mienia podczas urlopowych wyjazdów – jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony domu i mieszkania jest czujna, międzysąsiedzka  pomoc.

Oczywiście jak co roku podczas wakacji policjanci będą prowadzić kontrole autobusów, przed wyjazdami na wypoczynek   Przypominamy więc, rodzicom i opiekunom grup wyruszających autokarami na letni wypoczynek, aby zgłaszali wyjazdy  do Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Policji pod numer telefonu: 33 847 53 13 lub do Oficera Dyżurnego 33 847 52 80. W pilnych przypadkach np. podejrzenie nietrzeźwości kierowcy, kontrolę należy zgłosić pod numer alarmowy 997 lub 112,  wtedy czynności zostaną przeprowadzone niezwłocznie.

- infolinia dla dzieci i młodzieży  – 116 111

- infolinia dla turystów zagranicznych  + 48 608 599 999,  +48 22 278 77 77

Rodzicom przypominamy, że beztroska zabawa na placu zabaw, nad wodą, w przydomowym basenie, ale również w Internecie, może zakończyć się źle, dlatego apelujemy o zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki, przypomnienie im ważnych zasad bezpieczeństwa,  sposobów postępowania  oraz  numerów telefonów do służb ratunkowych.

 

Z naszej strony życzymy bezpiecznych, udanych i słonecznych wakacji