Powiat oświęcimski. Policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2017” - zadbajmy aby wakacje naprawdę były bezpieczne

Powiat oświęcimski. Policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2017” -  by wakacje naprawdę były bezpieczne

Na terenie powiatu oświęcimskiego rozpoczęli działania prewencyjno – kontrolne  w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne Wakacje 2017”.   W realizacji zadań biorą udział zarówno policjanci wydziału prewencji i ruchu drogowego, jak i służby kryminalnej. Służby będą podejmowały zadania z prewencyjne, profilaktyczne, informacyjne i kontrolne, a ich celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, zapobieganie zagrożeniom oraz podejmowanie niezwłocznych działań w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Intensywne kontrole i nadzór nad ruchem drogowym, prowadzony będzie na terenie różnych dróg powiatu oświęcimskiego, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości o zwiększonym ruchu turystycznym,   podczas weekendowych wyjazdów i powrotów oraz w okolicach odbywających się imprez i dyskotek. Policjanci sprawdzać będą trzeźwość kierujących, prowadzone będą kontrole prędkości oraz przestrzegania przepisów dotyczących używania pasów bezpieczeństwa i przewozu dzieci. Ponadto policjanci eliminować będą z dróg kierowców, którzy rażąco naruszą zasady bezpieczeństwa. Pod policyjnym nadzorem znajdą się także piesi i rowerzyści. Podczas patroli w rejonie osiedli, rzek i zbiorników wodnych funkcjonariusze zwracać będą uwagę na dzieci pozostające bez opieki rodziców, a także będą interweniować wobec osób kąpiących się w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana.  

Czas wakacyjny, to także liczne działania profilaktyczno – edukacyjne, adresowane do wszystkich grup wiekowych, w związku z tym podczas wakacyjnych spotkań z dziećmi oraz pikników rodzinnych w ramach kampanii  „Kręci mnie bezpieczeństwo”, organizowanej pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marusza Błaszczaka, funkcjonariusze promować będą  bezpieczeństwo na drodze, w domu oraz nad wodą.

Policjanci apelują o także o właściwe zabezpieczenie mienia podczas urlopowych wyjazdów – jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony domu i mieszkania jest czujna, międzysąsiedzka  pomoc.

Podczas wakacji policjanci będą również prowadzić kontrole autobusów, przed wyjazdami na wypoczynek   Przypominamy więc, rodzicom i opiekunom grup wyruszających autokarami na letni wypoczynek, aby zgłaszali wyjazdy  do Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej Policji pod numer telefonu: 33 847 53 13 lub do Oficera Dyżurnego 33 847 52 80. W pilnych przypadkach np. podejrzenie nietrzeźwości kierowcy, kontrolę należy zgłosić pod numer alarmowy 997,  wtedy czynności zostaną przeprowadzone niezwłocznie.

Informujemy również, że do końca września br. w godzinach od 8.00 – 20.00, będą funkcjonowały również infolinie dla dzieci i młodzieży oraz  turystów:

- infolinia dla dzieci i młodzieży  – 116 111

- infolinia dla turystów – + 48 608 599 999, +48 801 888 844, +48 22 278 77 77


Rodzicom przypominamy, że beztroska zabawa na placu zabaw, nad wodą, w przydomowym basenie, ale również w Internecie, może zakończyć się źle, dlatego apelujemy o zapewnienie dzieciom odpowiedniej opieki, przypomnienie im ważnych zasad bezpieczeństwa,  sposobów postępowania  oraz  numerów telefonów do służb ratunkowych.

Z naszej strony życzymy bezpiecznych, udanych i słonecznych wakacji