Powiat oświęcimski. Policjanci i uczniowie we wspólnej akcji na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drogach

Powiat oświęcimski.  Policjanci i uczniowie  we wspólnej akcji  na rzecz bezpieczeństwa dzieci na drogach

W dniu 7 września 2018 na terenie całej Małopolski, w ramach ogólnopolskiej akcji prewencyjnej „Bezpieczna droga do szkoły”, przeprowadzono happening, w którym udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, ucharakteryzowani na ofiary wypadków drogowych. Akcję zainicjowaną przez małopolską Policję, honorowym patronatem objął Wojewoda Małopolski.

W piątkowy poranek w Oświęcimiu na ulicy Chemików do pilnujących bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjantów dołączyli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Oświęcimiu. Godzinę później patrol drogówki w Przeciszowie na ulicy Szkolnej wzmocnili uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przeciszowie. Uczniowie i ich opiekunowie, bardzo poważnie podeszli do realizacji zadania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym, więc niezwykle rzetelnie przygotowali charakteryzację, która miała wpłynąć na wyobraźnię kierowców.

Zatrzymani do kontroli kierowcy, którzy popełnili wykroczenie z rąk dzieci otrzymywali podziękowania od dzieci, znaczek wzorowego kierowcy oraz zawieszkę do samochodu, natomiast ci kierowcy, którzy popełnili wykroczenie otrzymali znaczek ze smutną minką, a także musieli wysłuchać krótkiej prelekcji na temat obowiązku przestrzegania przepisów w ruchu drogowym, ponieważ ich nie przestrzeganie, pośpiech czy chwila roztargnienia za kierownicą, może skończyć się tragicznie. Po minach kierowców, którzy zostali ukarani za popełnione wykroczenie wyraźnie było widać, że niezwykle realistyczna charakteryzacja dzieci wywarła na nich wrażenie i zrozumieli, że przekaz happeningu był skierowany właśnie do nich.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, potrwa jeszcze tydzień, ale policjanci apelują o do wszystkich kierowców o przestrzeganie przepisów w ruchu drogowym przez cały rok. A także aby zmniejszyli prędkość i zachowali szczególną ostrożność , gdy na drodze lub przed przejściem dla pieszych znajduje się mały użytkownik drogi.