Powiat oświęcimski. Kolejne działania kontrolne pn. " Bus i Truck"

Powiat oświęcimski.  Kolejne działania kontrolne pn. " Bus i Truck"

W dniu 27 lutego 2018 na terenie powiatu oświęcimskiego policjanci oraz dwóch funkcjonariuszy Małopolskiego Urzędu Celno – skarbowego, przeprowadziło działania wzmożone pn. Bus i Truck. W rakach akcji ujawniono  42 wykroczenia, zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych, a trzech pojazdów nie dopuszczono do dalszej jazdy.

W ramach wtorkowych działań policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego współpracując wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno – skarbowego, swoją uwagę szczególnie koncentrowali na ciężarówkach,  autokarach oraz busach przewożących osoby, jednocześnie nie pozostając bez reakcji na wykroczenia popełnione również przez pozostałych użytkowników dróg.  

W ciągu kilkunastu godzin akcji skontrolowali 80 pojazdów  sprawdzając m. in.  prędkość, trzeźwość, stan techniczny pojazdów,  układ kierowniczy, układ hamulcowy, stan ogumienia i oświetlenie, a także stan oraz wyposażenie dodatkowe. Ponadto kontrolowali dokumentację uprawniającą do wykonywania przewozu osób i ładunków, dokumentację kierowcy, sposób przewożenia osób i ładunku oraz przestrzeganie przez nich norm czasu pracy.  

Efektem przeprowadzonych działań było ujawnienie 42 wykroczeń, w tym 34 popełnionych przez kierowców samochodów ciężarowych. Policjanci nałożyli 40 mandatów karnych, natomiast w 2 przypadkach, za drobniejsze wykroczenia kierowcy zostali pouczeni.  Ponadto funkcjonariusze zatrzymali  13 dowodów rejestracyjnych za niewłaściwy stan techniczny pojazdów, z czego w trzech przypadkach pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszego ruchu. Wśród nich znalazły się dwa samochody ciężarowe oraz autokar z uszkodzoną szybą, którym mieli podróżować uczniowie jednej z oświęcimskich szkół ponadpodstawowych.