Powiat oświęcimski. Akcja Piesi - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Powiat oświęcimski.  Akcja Piesi - niechronieni uczestnicy ruchu drogowego

Policjanci codziennie dbają o bezpieczeństwo na drogach i reagują, gdy przepisy ruchu drogowego są łamane przez użytkowników dróg. Dodatkowo, aby wpłynąć na zachowanie konkretnej grupy uczestników ruchu, policjanci prowadzą różnego rodzaju działania i akcje prewencyjne. W ubiegłą środę [7 lutego br.], na terenie powiatu oświęcimskiego policjanci przeprowadzili kolejną akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

W ramach  w/w działań funkcjonariusze uwagę zwrócili na miejsca szczególnie uczęszczane przez pieszych, gdzie ujawnili  34 wykroczenia. W tym 30 popełnionych przez pieszych i 4 popełnione przez kierowców. Dla 19 pieszych interwencja wobec ich niebezpiecznego zachowania na drodze zakończyła się  mandatem, a dla 11 pouczeniem. Wobec wykroczeń popełnionych przez kierowców, policjanci w 4 przypadkach zastosowali mandaty karne.

W styczniu br. na terenie powiatu oświęcimskiego doszło do trzech wypadków drogowych, w których ranne zostały cztery osoby. Wśród nich nie było osoby pieszej. 

Nadal apelujemy, aby piesi w sposób szczególny dbali o swoje bezpieczeństwo na drodze. Aby stosowali się do przepisów, zachowali uwagę i ostrożność podczas przekraczania jezdni, gdyż potrącenie przez pojazd może skończyć się dla nich śmiercią lub kalectwem. Należy pamiętać o zakładaniu elementów odblaskowych, gdyż ten niezwykle dobry nawyk sprawia, że pieszy jest widoczny z dużej odległości, i z pewnością uchronił już niejedną osobę przed potrąceniem. Powyższe zasady regularnie przypominajmy dzieciom i kontrolujmy ich zachowanie na drodze.