Oświęcim. Upał groźny dla seniorów. Dzielnicowi interweniowali udzielając pierwszej pomocy.

Oświęcim. Upał groźny dla seniorów. Dzielnicowi  interweniowali  udzielając pierwszej pomocy.

Dzielnicowy, to policjant pierwszego kontaktu dla mieszkańców dzielnicy. Najczęściej jego zadania związane są z dbaniem o bezpieczeństwo w rejonie służbowym i reagowaniem na przejawy łamania prawa. W ubiegłym tygodniu dwaj oświęcimscy dzielnicowi, podczas obchodu rejonu służbowego udzielili pierwszej pomocy seniorom, którzy zasłabli na ulicy.

W dniu 8 sierpnia 2018 tuż przed godziną 17.00, dzielnicowy Starego Miasta idąc ulicą Górnickiego zauważył leżącą na chodniku nieprzytomną kobietę, posiadającą uraz głowy. Policjant natychmiast sprawdził funkcje życiowe, w między czasie polecił jednemu z przechodniów wezwanie Pogotowia Ratunkowego. Kobieta oddychała, więc dzielnicowy ułożył ją w pozycji bocznej ustalonej, sprawdzając funkcję życiowe. Jak się okazało była to 70 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Seniorka pod opieką ratowników medycznych trafiła do szpitala.

Dwa dni później w piątkowe przedpołudnie, podczas służby obchodowej, dzielnicowy Osiedla Zasole w Oświęcimiu, w rejonie ulicy Garbarskiej, zauważył mężczyznę opartego rękami o płot jednej z posesji. Funkcjonariusz przez krótką chwilę obserwował dziwne zachowanie mężczyzny, po czym zapytał czy nie potrzebuje pomocy. Mężczyzna oświadczył, że źle się poczuł. Ma zawroty głowy i wymioty, a także zaczęła mu drętwieć jedna ręka. Dzielnicowy natychmiast wezwał Pogotowie Ratunkowe, w między czasie starał się ustalić choroby, na które cierpiał mężczyzna oraz nazwy leków, które zażywa. Uzyskane informacje przekazał ratownikom medycznym. Mężczyzna trafił do szpitala na badania, natomiast dzielnicowy skontaktował się z rodziną, której przekazał dane szpitala oraz rower, który pozostawił 68 – latek.

W obu przypadkach przyczyną pogorszenia stanu zdrowia był upał, w związku z tym, policjanci przypominają zwłaszcza seniorom, aby unikali dłuższego przebywania na słońcu w godzinach południowych i popołudniowych, a także, aby wypijali dużo płynów.