Oświęcim. Przedstawiono zarzuty sprawcy zabicia psa

Oświęcim. Przedstawiono zarzuty sprawcy zabicia psa

Postawieniem zarzutu z Ustawy o ochronie zwierząt,  zakończyło się postępowanie wobec zatrzymanego 48 – letniego mieszkańca Oświęcimia. Mężczyzna jest podejrzany o zabicie swojego psa siekierą.

W dniu 1 lipca 2017 oświęcimscy policjanci zostali powiadomieni przez inspektorów OTOZ Animals o odnalezieniu przez mieszkańców jednego z bloków w Oświęcimiu,  martwego psa z kilkoma ranami głowy. W miejsce  gdzie pies został zakopany natychmiast udali się policjanci, którzy  przeprowadzili oględziny.  Z relacji świadków wynikało, że do zabicia psa miało dojść w piwnicy pobliskiego bloku, w której funkcjonariusze przeprowadzili kolejne czynności,  zabezpieczając ślady krwi oraz siekierę, która mogła posłużyć sprawcy do zabicia zwierzęcia.  W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że zabicia  psa dokonał jego właściciel, 48 – letni mieszkaniec Oświęcimia, który wyjechał z miasta. 

W dniu 3 lipca br. mężczyzna został zatrzymany w miejscu zamieszkania, a następnie  trafił do policyjnego aresztu.  Na podstawie zebranych dowodów policjanci postawili podejrzanemu zarzut niehumanitarnego zabicia zwierzęcia, a następnie doprowadzili przed oblicze prokuratora, który zastosował wobec podejrzanego dozór  oraz poręczenie majątkowe. Za popełnione przestępstwo sprawcy może  grozić kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W powyższej sprawie niezwykle ważna była postawa mieszkańców Oświęcimia, którzy zbulwersowani karygodnym czynem wobec bezbronnego zwierzęcia,  dokonali własnych ustaleń, a następnie powiadomili służby.