Oświęcim. Policjanci zareagowali na wykroczenie, a ujawnili przestępstwo drogowe

Oświęcim. Policjanci zareagowali na wykroczenie,  a ujawnili przestępstwo  drogowe

Oświęcimscy policjanci dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego zareagowali na brak kasku u pasażerki skutera. Nocna kontrola drogowa nie zakończył się jednak na samym pouczeniu, lecz na zatrzymaniu nietrzeźwego motorowerzysty, który nie posiadał uprawnień do kierowania.

 Do zdarzenia doszło w Oświęcimiu w nocy z 7/8 maja 2019. Tuż po godzinie 23.00 policjanci Ogniwa Patrolowo –interwencyjnego  pilnując bezpieczeństwa na Osiedlu Zasole zauważyli kierowcę skutera, który wjechał na parking przed sklepem nocnym przy ulicy Powstańców Śląskich. Uwagę policjantów przykuł fakt, iż pasażerka jednośladu nie posiadała na głowie kasku ochronnego.  W związku  z tym funkcjonariusze postanowili przeprowadzić kontrolę drogową i przypomnieć o potrzebie zakładania kasku ze względów bezpieczeństwa.

Mundurowi podeszli do kierowcy oraz jego pasażerki od których wyczuli woń alkoholu. Badanie stanu trzeźwości motorowerzysty, którym okazał się 22 – letni mieszkaniec Oświęcimia, wykazało 1,60 promila alkoholu. Ponadto mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania. Badanie stanu trzeźwości jego 19 – letniej pasażerki wykazało 0,50 promila alkoholu. Z relacji pary wynikało, że do sklepu  przyjechali, aby kupić alkohol.

Za jazdę pojazdem pomimo braku uprawnień grozi grzywna do  5 tysięcy złotych, natomiast za  kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do dwóch lat, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

 Policjanci apelują o zachowanie trzeźwości za kierownicą. Apelują również do pasażerów i osób postronnych, aby nie wahali się reagować w sytuacjach, gdy widzą, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy.