Oświęcim. Dzielnicowy z bieruńskiej komendy Policji, w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego sprawcę kolizji drogowej

Oświęcim.  Dzielnicowy z bieruńskiej komendy Policji,  w czasie wolnym od służby zatrzymał nietrzeźwego sprawcę kolizji drogowej

W dniu 24 listopada 2018 w Oświęcimiu dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Bieruniu, w czasie wolnym od służby,  wyeliminował z ruchu drogowego pijanego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.  Nietrzeźwy 69 – letni mieszkaniec Oświęcimia wsiadł za kierownicę swojego auta mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu.

Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Mieszkający w Oświęcimiu dzielnicowy,  na co dzień pracujący w bieruńskiej komendzie Policji,  w czasie wolnym od służby,  wybrał się na zakupy do jednego z hipermarketów. Jadąc ulicą Zaborską dostrzegł  dziwne manewry drogowe kierowcy VW Fox.  Funkcjonariusz zaczął przypuszczać, że  kierowca może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W związku z powyższym powiadomił dyżurnego oświęcimskiej komendy, a sam udał się za VW.  Podczas nietrzeźwego rajdu kierowca VW uszkodził jeden z pojazdów. Natomiast inni jadący z przeciwka kierowcy, aby uniknąć zderzenia zmuszani byli do zjechania na pobocze. Funkcjonariusz wykorzystał okazję  wyprzedził pojazd, a następnie zmusił kierującego do zatrzymania się.  Podbiegł do VW i razem z policjantami z oświęcimskiej komendy Policji, dokonał zatrzymania nietrzeźwego kierowcy. Badanie stanu trzeźwości 69 – letniego mieszkańca  Oświęcimia wykazało 2,10 promila alkoholu.

Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz prowadzenia pojazdów nie mniejszy niż trzy lata. Ponadto osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd  obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne, w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych.