Oświęcim. Czujni mieszkańcy zareagowali. Dzielnicow apelują o ostrożność, gdy "wyjątkowa okazja" sama puka do drzwi.

Oświęcim. Czujni mieszkańcy zareagowali. Policjanci apelują o ostrożność, gdy wyjątkowa okazja sama puka do drzwi.

W ubiegły wtorek (11.06.2019) oświęcimscy dzielnicowi otrzymali kilka zgłoszeń od mieszkańców Oświęcimia dotyczących dwóch mężczyzn proponujących kontrolę urządzeń  gazowych, jednocześnie sugerując, że działają na zlecenie gazowni i w porozumieniu ze spółdzielnią mieszkaniową. Mieszkańcy domokrążców nie wpuścili, a o obcych osobach poinformowali Policję.

We wtorkowe popołudnie dzielnicowi, którzy pełnili służbę obchodową na terenie Osiedla Chemików w Oświęcimiu otrzymali dodatkowe zadanie związane z odnalezieniem dwóch mężczyzn chodzących od mieszkania do mieszkania i proponujących kontrolę urządzeń gazowych. O mężczyznach, których  zachowanie i intencje wzbudziły podejrzenie powiadomili czujni mieszkańcy ulicy Kopernika. Po kilkunastu minutach poszukiwań w jednym z bloków policjanci odnaleźli opisywanych mężczyzn. Nie byli to pracownicy tzw. gazowni, a przedstawiciele jednej z dolnośląskich prywatnych firm oferujących sprzedaż i wymianę piecyków oraz kuchni  gazowych.

Przypominamy, że niektóre firmy oferujące sprzedaż różnego typu urządzeń mogą używać metod tzw. agresywnego marketingu. Przedstawiciele sugerują, że urządzenie które posiadamy zużyło się lub jest niesprawne, a dla bezpieczeństwa własnego i rodziny należy dokonać jego wymiany. Zazwyczaj proponowane urządzenie jest w cenie o wiele wyższej niż podobne urządzenia dostępne na rynku. Dlatego zanim podpiszemy umowę zawsze musimy się dokładnie zastanowić, poprosić o poradę rodzinę lub swojego fachowca,  nigdy nie powinniśmy ulegać naciskom ze strony sprzedającego. Nie sugerujmy się wyjątkową okazją, zwłaszcza gdy ta okazja sama zjawiła się w naszym domu.

W związku z powyższym policjanci ponownie zwracają się z apelem do mieszkańców powiatu oświęcimskiego, zwłaszcza do seniorów o kierowanie się rozwagą i ostrożnością w kontakcie z osobami obcymi oferującymi usługę lub sprzedaż różnego rodzaju urządzeń. Apelują również o reagowanie i zainteresowanie się osobami przebywającymi na klatkach schodowych, pukających do różnych mieszkań lub chodzących od domu do domu. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z Policją pod numer alarmowy 112.  Informujemy również, że ważnych porad i wskazówek w zakresie bezpieczeństwa oraz reakcji na różnego rodzaju zagrożenia udzielą również dzielnicowi, którzy każdego dnia odwiedzają osiedla czy miejscowości zgodnie z założeniami programu „Dzielnicowy bliżej nas”.