Ważne zabezpieczenia prewencyjne

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oświęcim. Policyjne zabezpieczenie 80. Rocznicy pierwszego transportu Polaków do byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz

14 czerwca 2020 roku na terenie Oświęcimia odbyły się obchody upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. 

W obchodach wziął udziałPrezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, dwie byłe więźniarki obozu Auschwitz Pani  Lucyna Adamkiewicz oraz pani Barbara Wojnarowska-Gautier, a także Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Piotr Gliński. Podczas uroczystości Prezydent oraz przedstawiciele rządu złożyli wiązanki kwiatów na torach, na które 80 – lat temu wjechał pociąg  z Tarnowa,  którym Niemcy przetransportowali 728 polskich więźniów politycznych do miejsca zagłady. 

Charakter uroczystości z udziałem władz państwowych oraz zaproszonych gości, zawsze stawia przed służbami bardzo duże zadanie strategiczne.   Szczególnie istotnym elementem jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa podczas uroczystości, jak również odpowiednia organizacja ruchu drogowego na trasie przejazdu delegacji.

Na kilka godzin przed planowanymi uroczystościami policyjni pirotechnicy wraz z psami dokonali sprawdzenia miejsc czasowego pobytu osób chronionych.   W ramach zabezpieczenia wyznaczono  patrole w różnych rejonach miasta i gminy Oświęcim,  w tym: na drogach dojazdowych do Oświęcimia oraz w miejscach gdzie odbywały się również inne uroczystości.  Tuż po odprawie służbowej, policjanci objęli swoje posterunki w wyznaczonych punktach,  gdzie błyskawicznie reagowali na występujące utrudnienia i zagrożenia w ruchu drogowym.

Dzięki intensywnej pracy oświęcimskich policjantów oraz policjantów wspierających nasze działania z Oddziałów Prewencji w Krakowie, KWP w Krakowie, KPP w Chrzanowie, KPP w Olkuszu, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, strażaków  PSP w Oświęcimiu, ratowników medycznych oświęcimskiego Pogotowia Ratunkowego, Straży Muzealnej, Straży Miejskiej uroczystości odbywające się w tym wyjątkowym dniu na terenie miasta i gminy Oświęcim  przebiegły  z należytą powagą.

Po zakończeniu zabezpieczenia dowódcy podziękowali  policjantom oraz przedstawicielom innych służb biorących udział w akcji, za wielogodzinną służbę oraz włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań. Podkreślali również, że działania służb były profesjonalne i przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu tak ważnych uroczystości.

Powrót na górę strony