Aktualności

Powiat oświęcimski. Policjanci przypominają i apelują o przestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii

Powiat oświęcimski. Policjanci przypominają i apelują o przestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu oraz Komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze dbając bezpieczeństwo mieszkańców powiatu oświęcimskiego oraz turystów, podczas codziennej służby zwracają baczną uwagę czy na ulicach, w parkach, w sklepach, w restauracjach, w autobusach oraz innych miejscach i obiektach publicznych, nadal stosowane są przepisy wprowadzone w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa covid-19.

Policjanci będą również przypominać właścicielom bądź administratorom obiektów handlowych, że również oni bądź inni członkowie personelu, powinni zwracać uwagę klientom nieprzestrzegającym przepisów. Policjanci przypomną również, że w razie konieczności mogą oni skorzystać z pomocy funkcjonariuszy, wzywając ich na miejsce.

Patrol, który otrzyma zgłoszenie lub sam zauważy osobę nieprzestrzegającą obostrzeń, w pierwszej kolejności wyjaśni przyczyny niestosowania się do zaleceń, a następnie w razie stwierdzenia naruszenia przepisów będzie wyciągać wobec tych osób konsekwencje.

Od początku bieżącego roku policjanci nałożyli 186 mandatów karnych na osoby, które nie stosowały się do obostrzenia związanego z noszeniem osłony na nos i usta, 12 osób zostało pouczonych,  natomiast wobec 17 zostały sporządzone wnioski o ukaranie do Sądu oraz do Sanepidu. Najczęściej interwencje te dotyczyły osób nietrzeźwych,  które zakłócały ład i porządek w miejscach publicznych, ciszę nocną lub klientów sklepów, którzy pomimo zwrócenia uwagi przez personel nadal lekceważyły wprowadzony obowiązek zakrywania nosa i ust.

Przypominamy, że aktualnie obowiązujące ograniczenia możemy znaleźć na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/koronawirus/od-1-lutego-otwieramy-galerie-handlowe-i-muzea-przedluzamy-pozostale-zasady-bezpieczenstwa

Poniżej kilka z najważniejszych ograniczeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii:

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.