Oświęcim. Oddali hołd i dbali o bezpieczeństwo podczas obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Oświęcim. Oddali hołd i dbali o bezpieczeństwo podczas obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W dniu 11 listopada 2019 w całym kraju obchodzono 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W Oświęcimiu główne uroczystości odbyły się na Placu Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza.  

Uroczystości Święta Niepodległości w Oświęcimiu rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11. w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Następnie w Kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. PO mszy uczestnicy uroczystości w białoczerwonym korowodzie przeszli w kierunku Pomnika Niepodległości, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy  przeszli pod pomnik Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn polski.  Po hymnie oraz okolicznościowych przemówieniach,  delegacje władz samorządowych, organizacji, szkół, klas mundurowych, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego oraz  wielu mieszkańców powiatu oświęcimskiego, złożyły wieńce i wiązanki w hołdzie poległym w  walce o niepodległość.

Policję reprezentował insp. Robert Chowaniec Komendant Powiatowy Policji w Oświęcimiu, który wraz z przedstawicielami Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, Wojska Polskiego oraz Straży Pożarnej złożyli białoczerwone wiązanki oddając cześć poległym w walce o niepodległość. W uroczystości wzięły udział również poczty sztandarowe: Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Oświęcimiu oraz Straży Miejskiej.

W tym wyjątkowym dniu na terenie Oświęcimia odbyło się wiele różnych imprez kulturalnych i sportowych o charakterze  patriotycznym. Między innymi ponad trzysta osób wzięło udział w Biegu Niepodległościowym. Wśród biegaczy znalazła się  policyjna drużyna w skład której weszli: Dorota Pyrek Papciak z korpusu Służby Cywilnej, asp. szt. Jarosław Adamiec, asp. szt. Łukasz Zastawny oraz mł. asp. Jakub Ciągło. 

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości oraz uczestników imprez kulturalnych i sportowych czuwało kilkudziesieciu policjantów oraz strażników miejskich. Oświęcimskie uroczystości Święta Niepodległości przebiegły  bez zakłóceń i z należytą powagą.