Oświęcim. Zarzuty dla dwóch mężczyzn podejrzanych o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym

Oświęcim. Zarzuty dla dwóch mężczyzn podejrzanych o publiczne nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym

Policjanci Wydziału Kryminalnego KPP Oświęcim prowadzą pod nadzorem miejscowej prokuratury dochodzenie w sprawie zdarzeń, do jakich doszło  27 stycznia br. na terenie Oświęcimia, w tym m.in. odbywającego się tam publicznego zgromadzenia.


Na podstawie skrupulatnej analizy zabezpieczonych nagrań audio-video (są to zarówno policyjne materiały jak również te dostępne w mediach) oraz m.in. przesłuchań świadków śledczy zdecydowali o przedstawieniu zarzutów w tej sprawie dwóm uczestnikom tych wydarzeń.

Pierwszy z mężczyzn został przesłuchany - w ramach pomocy prawnej - w Komisariacie VI Policji w Gdańsku, gdzie usłyszał  zarzuty z art. 256 § 1Kodeksu Karnego tj. publicznego  nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym.


Drugi z podejrzanych dziś w Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu również usłyszał zarzut publicznego nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym. Za przestępstwo to grozi 2 lata pozbawienia wolności. Dalsze kroki w postępowaniu będą konsultowane z Prokuraturą Rejonową w Oświęcimiu.