Powiat oświęcimski . Akcja „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!” - Uwaga, rozwaga i odblaski – to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Powiat oświęcimski . Akcja „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”  - Uwaga, rozwaga i odblaski  – to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Policjanci z powiatu oświęcimskiego,  realizując Powiatowy Program pn. „Bezpieczeństwo pieszych na drogach”, oprócz działań prewencyjnych i kontrolnych,  prowadzą również profilaktykę  bezpieczeństwa w ruchu drogowym,  spotykając się z uczniami szkół oraz ich rodzicami. Aktualnie funkcjonariusze będą również promować  kolejną edycję akcji informacyjno-edukacyjnej, skierowanej do pieszych pod nazwą „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM!”, realizowaną przez Policję wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną. Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym, poruszającym się po drodze, obowiązku i konieczności używania elementów odblaskowych, w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają więc, że uwaga, rozwaga i odblaski  – to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Piesi chcący przejść na drugą stronę ulicy powinni dokładnie upewnić się, że mogą bezpiecznie wejść na jezdnię,  nie powodując nagłego hamowania samochodów. Pieszym i rowerzystom przypominamy, aby dbając o swoje bezpieczeństwo zakładali kamizelki lub elementy odblaskowe. Odległość z jakiej piesi są widziani przez kierowcę przedstawia poniższa  ilustracja.

źródło: Internet

O powyższych zasadach rodzice powinni ciągle przypominać dzieciom. Powinni również skontrolować czy dziecko prawidłowo nosi odblaski, a także zadbać, aby odzież dziecka była kolorowa, wtedy będzie ono bardziej widoczne dla kierowców. Różnicę widać na poniższych zdjęciach. 

zdj. nr 1 Widok z pozycji kierowcy.
Czy widzisz dziecko stojące przed przejściem dla pieszych, na tle drzewa, ubrane w ciemną odzież?

 zdj. nr 2 Widok z pozycji kierowcy.


A teraz widzisz na zdjęciu dziecko, stojące przed przejściem dla pieszych, na tle pnia drzewa, ubrane w jaskrawą odzież?

źródło: Internet

Odpowiedź jest jedna. Dziecko ubrane w jasne kolory jest bardziej widoczne, a przekłada się to na jego bezpieczeństwo na drodze.

Apelujemy również do kierowców.
Przypominamy, że w okresie jesienno-zimowym ciągle zmieniają się warunki na drodze, dlatego też,aby uniknąć kolizji czy wypadku drogowego, zmniejsz  prędkość i dostosują ją do warunków panujących na jezdni. Pamiętaj, że w porze wieczorowej lub nocnej na drodze może pojawić się rowerzysta, pieszy idący poboczem lub znajdujący się na przejściu dla pieszych. Jedź zgodnie z przepisami, z taką prędkością, aby móc w porę podjąć na drodze bezpieczny manewr.

Wszyscy użytkownicy dróg kierowcy, motocykliści,  rowerzyści, a przede wszystkim  piesi, znajdując się na drodze muszą pamiętać, że to od ich rozwagi i zdrowego rozsądku w dużej mierze zależy ich bezpieczeństwo. Chwila roztargnienia, pośpiechu, zdenerwowania czy zaniedbania obowiązku noszenia elementów odblaskowych, może doprowadzić do tragedii.  Jako policjanci pragniemy, aby ten kolejny apel trafił do wielu osób, które poprawią swój sposób poruszania się po drogach. Bezpieczeństwo jest naszym wspólnym celem.